*
 Giriş sayfası yap Forum Gazete Manşetleri    İletişim ( Bize Ulaşın )

  * GÜNÜN SÖZÜ *  

* YENİ RESİMLER*

İNKÖY KÖYÜ

RESİM & SLAYT

MÜZİK

VİDEOLAR

SİVAS & İLÇELERİ

KÜLTÜREL

*    SON DAKİKA   *
LEYLA YARE TÜRKÜLER Web Sitesine Giriş için Tıklayınız...
* PİYASALAR *
* GEREKLİ LİNKLER*

who's online

Yalıncak köyünde ölen kişinin mezar taşına kazılarak yapılan resimler ve figürler

Mahmut Yalıncakoğlu Anlatıyor (Video)

Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Yalıncak köyünde ölen kişinin mezar taşına kazılarak yapılan resimler ve figürler, merhumun yaşamında öne çıkan özelliklerini yansıtıyor.

Hafik ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yalıncak köyünde ölen kişilerin yaşamında öne çıkan özellikleri ve yaptığı önemli işler, yakınları tarafından mezar taşına resmediliyor.

Köyde yaşayan 48 yaşındaki Mahmut Yalıncakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mezarlara yapılan resim ve figürlerin hepsinin bir anlamı olduğunu ifade etti.

Dedesinin babası Hamza Efendi'ye ait olduğunu söylediği mezardaki figürleri anlatan Yalıncakoğlu, "Bu mezarların üzerindeki figürler kabirde yatan kişinin özelliklerini gösteriyor. Cezve, fincanlar misafirperver, ikram sahibi biri olduğunu, ibrik ise dindar bir kişi olduğunu gösteriyor" dedi.

Diğer mezarlardaki figürler hakkında da bilgi veren Yalıncakoğlu, saz çalan bir kişinin mezar taşında saz, süvari ve savaşçı özellikleri bulunan kişinin kabrinde atın üstünde silah tutan bir insan, okur yazar kişinin mezarında ise evin üzerinde ay ve yıldız figürü bulunduğunu söyledi.

Yalıncakoğlu, köyü ziyaret eden Hafik Kaymakamı Cemal Demiryürek ve Belediye Başkanı Zeki Aydın'a da mezarlardaki figürler hakkında bilgi verdi. Köyde 30 civarında mezarda çeşitli figür bulunduğu belirtildi.

Köyde ayrıca Bektaşi inancına göre, Yalıncakzade Mahmut Efendi'nin mezar taşına, küçük bir taş parçası sürttürülüp bırakıldığında taş yere düşmezse dileğin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Yayıncı: Ahmet Ekici
Kaynak: AA


İletişim İçin
info@inkoy.com      ©      hafikinkoy@hotmail.com

Copyright © 2006  - 2012  www.inkoy.com  All rights reserved.
En iyi görüntü için: Internet Explorer 5.0+ ve  1024x768 ekran çözünürlüğü gerekir.