Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı seçimini durdurdu!

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Okan DoğanKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 227
Konum: İstanbul

MesajTarih: Prş Ksm 15, 2007 7:49 am    Mesaj konusu: Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı seçimini durdurdu! Alıntıyla Cevap Gönder

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı seçimini durdurdu!
Anayasa Mahkemesi tarihi bir karara imza atarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin başlayabilmesi için TBMM Genel Kurulu'nun en az 367 kişiyle toplanması gerektiği hükmüne vardı. D ışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün tek aday olarak katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu 367 kişi katılmadığı gerekçesiyle iptal eden mahkeme, 16 Mayıs'ta son bulacak anayasal sürecin yeniden birinci turdan başlayabileceğini duyurdu. Yüksek mahkemenin kararı, Anayasa'daki ifadesiyle "derhal" seçim olasılığını Türkiye'nin gündemine getirdi.
CHP'nin 27 Nisan Cuma günü yaptığı başvuruyu, tarihinin en hızlı sürecinde sonuçlandıran yüksek mahkeme, 11 üyesiyle bugün saat 14.00'te başladığı müzakereyi 18.00 sıralarında noktaladı. Cuma gününden itibaren toplam 96 saate yayılan süreçte varılan kararı Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç şöyle açıkladı:
"Cumhurbaşkanlığı seçiminde gözetilmesi gereken toplantı yeter sayısı ile ilgili kararın bir içtüzük değişikliği niteliğinde görüldüğü, bunun da Anayasa'ya aykırı olduğu, Haşim Kılıç ve Sacit Adalı'nın karşı oylarına karşı oy çokluğu ile karar verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin birinci turun yürürlüğünün durdurulması kararlaştırılmıştır. TBMM'de sürecin yeniden başlaması gerekir. Kısa kararı sabah TBMM Başkanlığı'na bildiririz. Bizim iptal ettiğimiz birinci tur oylamadır. Kararımız, alınan Meclis kararının iptaliyle ilgilidir. Bundan sonrası sürecin yeniden başlaması şeklindedir." Kılıç, "Karar, TBMM'nin cumhurbaşkanını seçmek için en az 367 milletvekili ile toplanması gerektiği anlamına mı geliyor" sorusu üzerine "Şüphesiz ki, mahkemenin kararı bunu söylüyor. Yalnız 367 nisabı 1. ve 2. turlar için öngörümlüyor. Bu (367) toplantı yeter sayısıdır" açıklamasını yaptı.
Karara muhalif görüşünü "Arkadaşlarımızın iradesi" vurgusunu yaparak da belli eden Kılıç, soru üzerine "Eğer dört turu kalan süreye sıkıştırabilirse tabii ki seçim yapılabilir" dedi.
"Süreç durduruldu" diyen Kılıç, "Toplantıya en az 367 kişinin katılması gerekiyor. Aksi halde oylamaya geçilemeyecek" ifadesini kullandı.
Kılıç, "iptal" kararının gerekçesini en kısa sürede yazacaklarını bildirdi.

TARİHİ KARARA İKİ YORUM

Bilkent Üniversitesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun: Anayasa mahkemesi hem tarihi hem talihsiz bir karar aldı. Bu karar bundan sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kilitlemesi bakımından da talihsiz. Demokrasimizin ödediği ağır bir bedeldir. Kamuyo bu kararın hukuki gerekçelerle değil siyasi olarak alındığı görüşü hakim olacaktır. Bunun da Mahkemenin toplumdaki saygınlığına zarar vereceğini düşünüyorum. Bundan sonra TBMM'nin yapacağı tek şey "Erken seçim" kararı almaktır.
Prof. Dr. Mümtaz Soysal: Anayasa Mahkemesi'nin kararına kimsenin "talihsiz bir karar" demeye hakkı yok. Bu karar herkesi bağlar, kesindir. Mahkeme, birinci tur oylamayı geçersiz saymıştır. Birinci yoklamanın tekrarlanması gerekir. O sonucun elde edilmediğini görünce tekrar bir tur daha yapmaları gerekir. Sonuç vermeyince üçüncü tura geçemez. AKP'nin planı üçüncü turda seçmekti. Birinci tur yapılmadığı için üçüncü tura geçilemez. Aday gösterme süreci kapanmıştır. Süreç yeniden başlamalıdır.

TOPLANTI 4 SAAT SÜRDÜ

Heyetin saat 14.00’te başlayan toplantısında iki kez 10’ar dakikalık ara verildi. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.
CHP, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun yapıldığı TBMM’deki oylamada toplantı yeter sayısının 367’yi bulmadığı iddiasıyla 27 Nisan Cuma günü Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Milliyet Gazetesi
_________________

Baba biz Bektâşiyük
Pek durur Bektâşiyük
Her gelen bir taş urur
Burda mihenk taşıyük
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye