Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Hızır Orucu ve Hz. Hızır

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevilik Öğretisi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
FidanKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 49

MesajTarih: Cum Ksm 16, 2007 7:00 am    Mesaj konusu: Hızır Orucu ve Hz. Hızır Alıntıyla Cevap Gönder

Ali Rıza Uğurlu
Hızır Orucu ve Hz. Hızır

Hızır Aleyhisselam, Hz. Musa zamanında yaşamış. Ab-ı hayat (ölmezlik suyunu) içerek ölümsüzlüğe erişmiş. Kendisine Allah tarafından batın ilmi (ledün ilmi) verilerek Hz. Musa’yı eğitmekle görevlendirilmiş, tasavvuf ehli tarafından gerçek bilgiye sahip olmuş yetkin insanın (insan-ı kâmil) simgesi sayılmış. Halk arasında dar zamanlarda imdadına yetiştiğine inanılan bir peygamber veya erendir.
Misafir gelirse kısmeti bile
Misafir Hızır arzulu dile
Hatayi uğrunu tut vergil ele
Mihmanlar siz bize safa geldiniz
Aleviler her evine gelen misafiri Hızır diye karşılar. Kendisine mihman eder ve bütün cömertliğini gösterir, yarin yanağından gayri mihmanıyla her şeyi bölüşür.
Misafir perverliğini gösterir ve mihmanını uğurlar çünkü mihman Hızır’dır, Hakk’tır, mihman gelene eve bereket gelir (Bakara suresi ayet 3).
“(O takva sahipleri ki) onlar gaybe inanırlar. Kendilerine rızk olarak verdiğimizde de Allah yolunda harcarlar." İşte ayetteki rızk ve Alevilerin işte cömertliği ve işte paylaşmanın güzel örnekleri.
Hızır Aleyhisselam, İlyas Aleyhisselam ve İskender-i Zülkarneyn, birlikte ab-ı hayat suyunu aramaya çıkar. Hızır ve İlyas bu suyun kaynağını bulup içmişler ve ölümsüzlüğe ermişlerdir. Hızır ve İlyas sağdır yaşamaktadır. Hızır karada, İlyas denizlerde, yardıma muhtaç olanlara zor durumda olanla yardım ederler. Yetiş ya Hızır diyenlerin carına yetişirler.
Zulmet deryasına nur edip gelen
Hızır İlyas şah-ı merdan Ali’dir
Garibim, mazlumun halinden bilen
Hızır İlyas şah-ı merdan Ali’dir.
Hızır ve İlyas yılda bir kez (6 Mayıs Hıdrellez) gününün gecesi bir gül ağacının altında buluşurlar. İşte bu güzel inancımızı ve geleneklerimizi yaşatmak, gelen nesillere aktarmak bizim kutsal olan bir görevimizdir.
Hızır Orucu Nedir?
Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulmuş, halk feryat edip Yetiş ya Hızır, Bizi Kurtar diyerek dua etmişler. Allah tarafından duaları kabul olunur ve fırtına diner. İşte o zaman yüce Allah’a şükür orucu olarak 3 gün oruç adanmışlar. Bu oruç o günden, bu güne kadar önemini hiç kaybetmeden tutulagelmiştir ki, yüce Allah insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olsun.
Hızır orucu eski (Rumi) takvime göre 31 Ocak-2 Şubat arası 3 gün tutulurdu. Yeni Miladi takvime çevirdiğimiz zaman 13-14-15 Şubat günlerine tekabül etmektedir. Birlik ve beraberliğimizin sağlanması için yek vücut olarak bu günlerde tutulmalıdır.
Tasavvufta Hz. Hızır
Tasavvufçulara göre Hz. Musa zahir ilmini, Hz. Hızır da Batın ilmini (Hakikat) temsil eder. Dört kapının son halkası hakikattir. Hz. Hızır Allah tarafından sunulup, kalbe yerleştirilen Ledün İlmini Hz. Musa’ya vermekle ona mürşitlik etmiştir.
Ledün İlmi: Tanrısal gizleri ve gerçekleri kavramaya çalıştığı bilgidir.
Hz. Musa, peygamber olmasına rağmen, Allah dostu olan bir kul olan Hızır’ın bildiklerini bilmiyordu. Burada ilmi sınırsız olduğu, bilinmeyen çok şeyin varlığı ispatlanıyor.
Hızır ile İlgili Kaynaklar
Hızır kıssası, Kuran’da (adı anılmadan) Kullardan bir kul diye anılmıştır. Bu gizemli kulun Hızır olduğunu bildiren hadis kitaplarıdır. Büyük din alimi olan Buhari-Müslim-Ebu Davut-Tirmizi ve Müstedrek’tir. Hz. Muhammed’te ona El-Hadır dediği rivayet olunur.
Hadislerde Hz. Hızır ile Hz. Musa gemiye bindiklerinde bir kuşun gagasıyla deniz suyundan yudumlar aldığını görür. Hz. Hızır kuşu göstererek
- Şu kuşun ne demek istediğine akıl erdirebiliyor musun? O senin ve benim ilmimizin Allah’ın ilminin yanında denizden gagasıyla aldığı su nispetindedir.
Hz. Hızır bir Velidir, bir erendir. Sufilere göre her zaman Hızır vardır. zorda olana o yetişir. Hızır ve İlyas kardeştir. Hz. Muhammed’i Hızır’a karada, İlyas’a denizlerde imdada yetişen diye buyurduğu ifade edilir. Ahmed Yesevi’ye manevi bilgiyi veren o dur.
Makamları
Azerbaycan’da; Hızır-ı zinde
Irak’ta; Makam-ül Hadır
Lübnan’da; Hz. Hızır makamı
Mısır’da; Hızır kapısı
Seylan’da; Hızır mağarası
Suriye’de; Makam-ı Hz. Hızır
Ve ülkemizde birçok yerlerde makamı vardır. Hz. Hızır’ın; temelini Kuranı Kerim’de bulunan en esaslı ve ana vasfı, ilahi rahmet ve sınırların bilgisine sahip olmasıdır. Hızır cömerttir, çaresizlerin çaresidir. Umutsuzlara umuttur Hızır, zorda kalanların carına yetişendir.
Cümlemizin yardımcısı, gözcüsü, bekçisi Hz. Hızır olsun.


Dede, Hıdır Abdal Ocağı
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger
FidanKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 49

MesajTarih: Cum Ksm 16, 2007 7:00 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

İbrahim Demir
Hızır
Hızır-İlyas’ın Kuranıkerim'e göre Peygamberliği,

En’am suresi 20:85 "Zekeriya’ya, Yahya’ya, İsa’ya, İlyas’a da böyle hidayet verdik. Onların hepside salihlerdendi". Saffat suresi 91:123: "İlyas da şüphe yok ki gönderilmiş peygamberlerdendir." 91:124 "O vakit kavmine şöyle demişti: Siz Allah’dan korkmaz mısınız."
Tasavvufi Görüşle, Alevi İnancındaki Hızır
İki denizin birleştiği yer (Mecma’ül Bahreyin'den): Zahiri ilim denizi olan Hz. Musa ile olan batıni ilim denizi olan Hz. Hızır’ın birleşmesi, görüşmesi anlamında olan bu Hakk’ın ilahi manevi gücüne, Aleviler şüphesiz inanırlar.
Doğuda yaşamış olan Aleviler sıkıntılı kış günlerinde kar ve fırtınaların yoğun olduğu 12. ve 1. aylardan 2. ayın ortalarına kadar bütün ibadetlerinde özellikle Hz. Hızır’ı yardıma çağırırlar. Bu manevi kuvvete, Hz. Hızır’ın yardımına inanan Alevilerin birçoğu, takvime göre 1. ayın ilk haftasında başlayarak, son haftası ikinci aydan iki veya üç gün alarak, -ki Miladi takvime göre ayın 14’de başlar, 2. ayın 16’sı veya 17’sinde biter- oruç tutarlar. Buna "Hızır Orucu" denir.
Hızır Orucu salı, çarşamba ve perşembe günleri tutulur. Hızır ayında her perşembeyi cumaya bağlayan akşamları cem tutulur, ibadet edilir, kurbanlar kesilir ve fakirlere dağıtılır veya yedirilir.
Türkiye Alevileri, mesela Edirne Bektaşileri Batı ve Güney Anadolu Tahtacıları, Çepniler, Orta Anadolu Alevileri, Hıdırellez’i aşağı yukarı aynı biçimde kutlarlar. Alevilerin inancına göre bugün müminlerin sohbet ve şenlik bayramıdır.
Hızır Kimdir?
Tarihlere göre karşımıza eski isim El-Hadır veya El-Hıdır olarak çıkıyor, Bu isimler Türkçe’de “Yeşil, yeşil dal veya yeşilliği çok olan yer” anlamına geliyor.
Hızır Aleyhisselam gezdiği ve gittiği yerlerde bolluk bereket saçıyor. Oturduğu yer kuru da olsa altında otlar yeşeriyor. İnanarak çağrılınca, herkesi tüm sıkıntılarından kurtardığı inancı toplumda yer ettiği için böyle anılıyor. Hz. Hızır’ı tanıtmak için evvela Zülkarneyn olayını anlamak lazım.
Söylenceye göre, Kuranıkerim'in Kehf suresi 54:83-84'te tanımlanan Zülkarneyn'in insana edebi hayat bahşeden bir çeşme olduğunu alimlerden öğrenen İskender, onu aramak için ordusuyla yola çıkar. Yollarda başına gelen çeşitli olaylar sebebiyle, askerlerini ve ordusunu kaybeder. Yanında yalnız ahçısı kalır. Karınlarını doyurup, biraz da istirahat etmeleri için bir çeşme kenarında konaklarlar. Aşçı beraberinde getirdiği yiyecekleri hazırlamak için çeşmenin başına gider. Orada azıkları olan tuzlu kuru balığı yıkamak ister, fakat balık suya değer değmez canlanır ve suya atlayıp kaybolur. Aşçı bu suyun aranan hayat çeşmesi olduğunu anlayıp bir miktar suyu içer ve geri döner.
Başına gelenleri İskender'e anlatır. İskender de kalkar ki aynı çeşmede su içsin, fakat çeşmeyi yerinde bulamaz. Çeşmenin yok olmasıyla kaderine razı olur.
Hızır-İlyas’ın Peygamber olduğu tastikleniyor. Peygamberler Allah’ın emirlerini kullara getirdikleri için Allah’ın elçileri anlamında “Nebi” diye anılırlar. Onun içinde bir ismi Hızır Nebi’dir.
Hz. Hızır! Peygamber oluşuyla Nebi’dir. Allah’ın bütün sırlarına vakıp olmasıyla ve ölümsüzlüğü ile Veli’dir. Yalnız Veli’ler tek olan bütünün tüm sırlarına sahiptirler ve onların Hakk'ın cemali’nin aynasıdırlar.
Biz inanıyoruz ki. Hızır Nebi Allah’ın kendini, evrende insan sıfatıyla yansıtmasıdır. Çünkü insanların gönlünde öyle bir makam kurmuş ki, Allah’ın bütün vasıflarının ondan tekmil olduğuna inanıyoruz. Ne diyorlar? Hızır Nebi gittiği her yere, sağlık, mutluluk, bolluk, bereket götürür. O zaman düşünelim! Mutluluğu, sağlığı, bolluğu, bereketi kimden isteriz? Yüzce Allah’dan istemiyor muyuz? Eğer Allah’da bunları Hz. Hızır vasıtasıyla da veriyorsa...
Cenabı Allah, bu toplumun inancına hizmet edenlerin emeklerini boşa vermesin. Yaptığımız ibadetleri, duaları kabul eylesin.


Dede, Kureyşan Ocağı
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevilik Öğretisi Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye