Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
MİLLİYETÇİLİK nedir?

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
FidanKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 49

MesajTarih: Cum Ksm 16, 2007 6:55 am    Mesaj konusu: MİLLİYETÇİLİK nedir? Alıntıyla Cevap Gönder

MİLLİYETÇİLİK nedir?
Milliyetçilik, ırkçılık değildir. Milliyetçilik, kafatasçılık değildir. Milliyetçilik, kendi milletini başka milletlerden üstün saymak değildir. Nasıl bir Fransız Fransız olduğunu, bir Alman Alman olduğunu, bir Japon Japon olduğunu çekinmeden söylüyorsa, "Ben Türküm!" demenin de çekinilecek bir yanı yoktur.
"Milliyetçilik" birtakım boş laflarla, boş sloganlarla başkalarını küçük gören, aşağılayan bir tavır değildir. "Altaylardan attığımız ok Alpleri geçti!" diye kuru böbürlenme ya da "Türk olmasa tarihe yazılacak ne vardı?" gibi cilalı laflar artık unutulmuştur; çok şükür ki unutulmuştur.
* * *
"MİLLİYETÇİ", ülkesine yararlı olan insandır, hangi işi yaparsa yapsın, yeter ki ülkesinin kalkınması için çalışsın...
* * *
KİMDİR "milliyetçi" ya da nedir "milliyetçilik?"
"Ülkemizde üretilen petrol ve doğalgazın bir kısmının ülke gereksinimi için ayrılması ulusal çıkarlar yönünden önemlidir" diyen milliyetçidir.
* * *
KIBRIS harekâtı sırasında uçaklarda yakıt sıkıntısı çekildiği örneğini vererek, "Stratejik anlamı bu kadar yüksek olan petrolün tümüyle dışsatım konusu yapılabilmesini olanaklı kılan düzenlemelerin ulusal güvenlik yönünden risk taşıdığı ortadadır" diyen milliyetçidir.
* * *
"ÜLKE gereksinimi için pay ayrılma zorunluğunun getirilmemesi, ülkeyi tümüyle uluslararası şirketlerin ya da yabancı devletlerin kararına bırakmak anlamına gelir ki, bu durumu ulusal güvenlikle ulusal çıkarlarla ve kamu yararıyla bağdaştırmak olanaksızdır" diyen milliyetçidir.
* * *
"YURTİÇİ tüketimi karşılamakta yetersiz olan az sayıdaki kaynaktan elde edilen petrol ve doğalgazın tümünün yurtdışına satışına olanak tanınarak daha sonra ülke gereksiniminin tümünün dışalımla karşılanmasının ulusal gelire ve ülkemizin uluslararası kriz dönemlerindeki enerji gereksiniminin giderilmesine olumsuz etki yapacağı açıktır" diyen milliyetçidir.
* * *
"PETROL ve doğalgaz üretiminden alınan devlet payının yarısının işletme ruhsatının bulunduğu ilin özel idaresine özgülenmesi, doğal kaynaklar üzerindeki bölgecilik akımlarını besleyecek ve tekil devlet yapısına zarar verecektir" diyen milliyetçidir.
* * *
BUNLARI söyleyen de Sayın Cumhurbaşkanı Sezer'dir.
Bu hükümetin hazırladığı petrol yasasını geri gönderirken bu gerekçeleri belirtmiştir.
İşte, bize göre, milliyetçilik budur, başkalarının milliyetçilik görüşü de değişik olabilir. Milliyetçilik, emperyalizme karşı durmaktır, tavır koymaktır.
Kimse kimseden daha fazla milliyetçi değildir.


Hasan Pulur

Milliyet gazetesi 12.02.2007
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye