Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Ezberci eğitime alkış

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Okan Doğan

MesajTarih: Prş Ksm 15, 2007 10:40 am    Mesaj konusu: Ezberci eğitime alkış Alıntıyla Cevap Gönder

Ezberci eğitime alkış

Bakanlar Kurulu'nda gözyaşları sel gibi akıyor. Koca koca bakanlar burunlarını çekerek, kızarmış gözlerini mendillerle silerek küçük bir kızın başarısını kutluyor: Çocuk, İstiklal Marşı'nın sözlerini ve Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirini ezbere okumuş!
Ben ki gözü sulu bir adamımdır, olur olmaz yerlerde ağlarım, ben bile sayın bakanların neden hüngürdediğini anlayamadım.
Üstelik bu hükümet değil miydi, 'Ezberci eğitime son!' diyen? Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı 'Ezberci eğitime son vereceğiz, sorgulayıcı eğitime geçeceğiz' dediği zaman ben bunu yapabileceklerine pek inanmamıştım doğrusu. Başbakan başta olmak üzere çoğu hafızlık eğitiminden geçmiş olan bu kabine nasıl olur da ezberci eğitime karşı gelirdi, inanmak zor. Nitekim ezberle eğitimi nasıl birbirine karıştırdıklarını hep birlikte gördük.
Her yıl sınav zamanlarında ve karne mevsimlerinde eğitim sorunu gündeme gelir, eğitimin ne kadar yanlış yönlendirildiğini söyler, sonra unuturuz. Şimdi de Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçları bir şok yaratmışa benziyor.
Sınava giren 798 bin öğrenciden 46 bini 'sıfır' puan almış, 73 bini de ilk aşamada elenmiş!
Bu durum, ilköğretim kurumları arasında büyük bir nitelik farkı bulunduğunu gösteriyor olmalı. Ankara, Edirne, Burdur başarılı iller oluken, Hakkâri, Şırnak ve Ardahan en başarısız iller arasında! Benzer farklılaşmaları ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarında da görüyoruz.
Farklılaşmayı sadece bölgesel dengesizlikler olarak görmemek lazım. Benzer bir farklılaşma sosyal sınıflarda da karşımıza çıkıyor. Parası olanların çocukları daha iyi okullarda eğitim görürken, düşük gelir kümesinde olanlar yetenekli de olsalar zorluklarla karşı karşıyalar.
Eğitim sadece bilgi öğrenilen bir süreç değildir.
Eğitim, aynı zamanda 'sosyal hareketliliği', sınıflar arası geçişkenliği sağlar. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında verilen ücretsiz eğitim sayesinde alt sosyoekonomik katmandan gelen pek çok yetenekli genç sınıf atlayabilmiştir. Düzenin sağladığı bu olanak, toplumda eşitliğin ve demokrasinin mümkün olduğu düşüncesine yol açtı.
1960'lardan beri gelişen sermaye birikimiyle birlikte eğitimin her düzeyinde özel okullar yaygınlaştı, eğitim kurumları arasında nitelik farklılaşması arttı. Sosyoekonomik yapıdaki gelişmenin izdüşümünü eğitimde izlemeye başladık.
Gerçi dün Radikal'in manşetten verdiği işçi emeklisi ailenin çocuğu Derya'nın başarısı gibi durumlarla karşılaşıyoruz, ama bu durum, paralı olan ailelerin çocuklarının yarışa daha avantajlı bir noktadan başladıkları gerçeğini değiştirmiyor.
Özel okullar elbette olacaktır. Devletin yapması gereken, devlet okullarının niteliğini yükseltmek, burs olanaklarını yaygınlaştırmak, bölgeler ve sınıflar arası dengesizlikleri azaltmak olmalıdır.
Ve tabii ezberci eğitime alkış tutmamak.

Türker Alkan
Radikal Gazetesi
13/07/2006

Baba biz Bektâşiyük
Pek durur Bektâşiyük
Her gelen bir taş urur
Burda mihenk taşıyük
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız