Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Çocukları bölmeyin

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Okan Doğan

MesajTarih: Prş Ksm 15, 2007 8:58 am    Mesaj konusu: Çocukları bölmeyin Alıntıyla Cevap Gönder

Çocukları bölmeyin
Velisi bağış yapan çocuklara ayrıcalıklı sınıf açma ayıbı yetmedi; İzmir’de bir okul, bağış yapanların çocuklarını yakalarına kart takarak diğerlerinden ayırmaya başladı

07.01.2007

Türkiye’de pek çok okulda ödenek yetersizliği gerekçe gösterilerek velilerden aylık ya da dönemlik “zorunlu aidat” alınıyor. Ekonomik durumu iyi olan ailelerden toplanan bu paralarla, onların çocukları için özel sınıflar yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in geçen gün ’münferit’ diye değerlendirdiği bu tür ‘devlet okulunda ayrımcılık’ uygulamalarına İzmir’den uç bir örnek geldi. Cemil Akyüz İlköğretim Okulu’nda “para veren-vermeyen öğrenci” ayrımına gidildi. İddiaya göre her veliden en az 50 YTL aidat toplamayı planlayan Okul Aile Birliği üyeleri, para verenlerin sayısının düşük olması üzerine, ödemeleri artıracak bir formül buldu. Velilere baskı olması amacıyla, aidatı ödenmiş öğrencilerin yakalarına kart takıldı. Bu kartın aidatları ödendiği için takıldığı da öğrencilere söylendi.

RENCİDE EDİCİ, AŞAĞILAYICI
Öğrenciler, “Kokartı kimler takıyor?” sorusuna, “Aidatı ödenmiş öğrenci” yanıtını verirken; veliler uygulamaya isyan etti: “Böyle bir uygulamanın eğitimcilerden çıkması akıl alacak gibi değil. Para veren velinin çocuğuna kart takarak, vermeyenlerin çocuklarını ezmeyi amaçladılar. Bizleri para ödemeye zorlamayı hedeflediler. Nitekim başardılar da. Pek çok veli, neden ödeme yapmadığını soran çocuğunun karşısında perişan oldu, yanıt veremedi. Bazı öğrenciler bu yüzden okula gelmek istemiyor. Okulların para için insanları rencide edici, aşağılayıcı, çaresiz durumda bırakacak yollara başvurmalarını kabul etmek mümkün değil. Yazıklar olsun.”

MÜDÜR: İDDİALAR ASILSIZ
Karşıyaka Cemil Akyüz İlköğretim Okulu Müdürü Hakkı Kırda iddiaları reddetti. Gönüllü velilerin okula her türlü desteği verdiğini, bir günüllü velinin de kart bastırdığını belirten Kırda, “Bu kartları öğrencilerin yakalarına takmalarını istedik. Aidat diye zorunlu bir uygulamamız yok” dedi.

Eğitim- Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ziya Kanya ise, “Okulda para veren- vermeyen ayrımı yapılması eğitim pedagojisi açısından çok sakıncalı. Bugün bir veli çocuğunun okula gitmek istemediğini, bunun kokartının olmamasından kaynaklandığını söyledi. Bu uygulamanın durdurulması, ortadan kaldırılması gerekir. Bu aynı zamanda bir suç duyurusudur” dedi.

Klimalı, perdeli sınıf
Sultanbeylİ’dekİ Mevlana İlköğretim Okulu’nda, maddi durumu iyi olan ailelerden alınan paralarla klimalı, kartonpiyerli, özel masa-sandalyeli ve özel perdeli iki sınıf hazırlandı. Para alınan ailelerin çocukları da bu sınıflara yerleştirildi. Ailelerin isteği doğrultusunda hazırlanan iki özel sınıfta okuyan öğrenciler ikişer kişilik özel sıralarda oturuyor. Sınıfların tavanları kartonpiyer; yerler kalebodur, duvarlar saten boyalı. Ayrıca pencerelerinde de kadife ve tül olmak üzere 2 perde asılı. Aynı okulda perdesiz, boyaları sıyrılmış normal sınıfta okuyan öğrenciler ise bir sıraya üç kişi oturuyor.

50 YTL’ye özel eğitim
KARTAL’DAKİ Sabri Taşkın İlköğretim Okulu’nda aslında ikili eğitim uygulanıyor. Sabahları 6. ve 8. sınıflar, öğleden sonra birden beşe kadar olan sınıflar eğitim görüyor. Ancak bir, iki ve üçüncü sınıflarda ikişer etüt sınıfı var. Bu sınıflarda eğitim gün boyu sürüyor. Veliler çocuklarını bu sınıflara kaydettirmek için önce 50 YTL bağış yapıyor sonra da her ay 50 YTL ödüyor. Etüt öğrencileri ve öğretmenlerine özel yemek de getirtiliyor. Bunun için de 65 YTL alınıyor. Bu sınıflar bilgisayar, projeksiyon aracı, özel dolap, tekli ve ikili özel sıralarla donatılmış. Ayrıca, etüt öğretmenleri de, diğer öğretmenlerden 800 YTL daha fazla ücret alıyor.

Vatan Gazetesi

Baba biz Bektâşiyük
Pek durur Bektâşiyük
Her gelen bir taş urur
Burda mihenk taşıyük
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız