Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Kırkgöz

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Kutsal Yerlerimiz
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Okan DoğanKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 227
Konum: İstanbul

MesajTarih: Prş Oca 24, 2008 5:01 pm    Mesaj konusu: Kırkgöz Alıntıyla Cevap Gönder

Kırkgöz, 1668m yüksekliği olan Gürlevik Dağı eteğinde bulunur. Kırk gözeden su akmasından dolayı buraya Kırkgöz ismi verilmiştir. Ayrıca buranın ziyaret olması nedeniyle Alevi-Bektaşi inancında bulunan kırk rakamı da dikkat çekmektedir. Hikâyemiz inköy’lü rahmetli Emmi DOĞAN büyüğümüzün başından geçen bir olaydır.

Köyümüzde yayla geleneği geçmişte sürdürülmektekiydi. Kışın köyde kalan DOĞAN ailesi baharın gelmesi ile Hıdır DOĞAN yaylasına göç etmektedir. Ailenin bir kısmı yaylada kalarak hayvancılık yapmaktayken diğer kısmı ise köydeki işlere bakmaktaydı. Otlak olarak Derin Dere, Halo’nun ormanı, yağlı çeşme mezrası ve Gürlevik Dağı yamaçları kullanılmaktaydı. Kış henüz bitmişti. Köylüler hayvanlarını otlağa çıkarmaya başlamıştı. Hıdır DOĞAN yaylasında ise kadınlar günlük işleriyle uğraşırken erkekler ve çobanlar hayvanları alarak dağa doğru yola koyuldular.

O sabah Emmi DOĞAN keçilerini alarak dağa doğru gider. Keçileri sabahın seher vaktinde hızlı bir şekilde derin dereden Gürlevik Dağına doğru yola koyulurlar. Keçilerini takip eden küçük çoban onları kollamak için oda hızlanır. Keçiler öğleye doğru Kırk göze gelirler. Emmi DOĞAN keçiler otlanırken, kendiside Kırkgöz’ün yakınında yere oturarak tabiatın güzelliğini izlemeye başlar. Birden dağdan bir gürültülü bir şekilde ses gelir. Emmi DOĞAN şaşkınlıkla dağa doğru bakar. Birden dağın içinden(Kırk gözün bulunduğu yerden) beyaz atlı bir evliya çıkar. Bu evliya beyaz giysili olup başında kırmızı bir şal giyinmiştir. Beyaz atlı evliya Kırkgöz’den atıyla semaya doğru çıkmasıyla birlikte arkasından büyük bir gürültü ve toz bulutuyla gözelerden su akar.

Emmi DOĞAN gördüğü bu manzara karşısında keçilerini Kırkgöz sırtlarında bırakarak yaylaya doğru koşarak gitmiştir. Annesi küçük Emmi’ye neden geldiğini sorunca olayı bir bir anlatır. Kırk göz İnköylüler için bir ziyaret yeri olmaya başlamıştır. Adaklar adanmakta, lokmalar dağıtılmaktır kırk göz gözelerinde. Sonbaharda suların çekilmesiyle beyaz atlı evliya yeniden semadan kırk göz içine girer ve gözelerden akan su azalır. Kırkgöz’ün hemen 20 m aşağısında bir şelale vardır. Bu şelale soluk yaylasından açık göz ile görülebilmektedir.

Nasıl gidilir:

Kırk göz İnköy’e yürüyerek yaklaşık 3 saattir. Köyümüzün çeşmesinin suyu soluk yaylasının yakınında bulunan yamaçtaki kaynaktan gelmektedir. Depo yapılırken ulaşımın rahat olması için su deposuna kadar bir şose yolu yapılmıştır. Köyden Göl yazısına gidilerek buradan araba yolu takip edilir. Çamı sık(sık çam) mezrasına gelindiğinde iki türlü yol vardır: İlki Soluk Yaylası’ndan patika yollar takip edilerek gidilebilir. İkincisi ise Afatlı Musa’nın ağılından Güneydoğusunda bulunan yamaçtaki patika yollar takip edilir. Ulaşımın şimdi zor olduğundan yanınızda eşek, katır veya at gibi binek hayvanları götürmeniz gerekecektir.

Yanınızda götürmeniz gerekenler ve dikkat edilecek hususlar: Kırkgöz bulunduğu yükseklikten dolayı sürekli rüzgârlıdır. Bundan olayı yanınızda sizi sıcak tutacak bir giysi almanızı öneririm. Ayrıca kırk göz çevresinde ağaç bulunmadığında güneşten zarar görmemek için bir şapka da yanınızda bulundurulması gerekir; ayrıca odun gibi yakacakları köyden birlikte getirmeniz gerekiyor. Kırkgöz’den akan su soğuktur. Bunun için içerken dikkat edilmesinde yarar vardır.

Eğer güneşin doğuşunu Kırkgöz’den izlemek istiyorsanız erken bir vakitte yola çıkmanızı öneririm. Yol üstünde karamuk, kuşburnu, yabani erik gibi yabani meyve de toplayabilirsiniz. Geçmişte Gürlevik Dağı yamaçları ormandı. Şimdilerde ise tabiatın etkisiyle yeniden çam, meşe ve ardıç gibi ağaçlar büyümektedir. Gürlevik Dağı eski güzelliğine kavuşması bizim için güzel bir haberdir.

Hazırlayan: OKAN DOĞAN

_________________

Baba biz Bektâşiyük
Pek durur Bektâşiyük
Her gelen bir taş urur
Burda mihenk taşıyük
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Kutsal Yerlerimiz Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye