Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
SAĞLIK - Teşhis & Tedavi

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Sağlık Köşesi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Atilla YıldırımKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 75
Konum: İstanbul-Merter

MesajTarih: Çrş Ksm 14, 2007 4:30 pm    Mesaj konusu: SAĞLIK - Teşhis & Tedavi Alıntıyla Cevap Gönder

HEPATİT A

Hepatit A halk arasında ‘bulaşıcı sarılık’ olarak bilinir. Hepatit A mikrobu hayati fonksiyonu en önemli organlarımızdan karaciğere yerleşip çoğalarak karaciğer hücrelerini hasara uğratır ve karaciğerin işlevlerini bozar. Hepatit A virüsü (HAV) fekal oral yolla bulaşır. Virüs aside ve deterjana dirençlidir. Pis sular, deniz suyu, tatlı su, toprak, kuru dışkı ve yiyeceklerde aylarca canlı kalabilir.
Her yıl dünyada 1.4 milyon insan Hepatit A hastası oluyor. Gelişmekte olan ülkelerde 14 yaş altı çocukların %90’ından fazlası Hepatit A olmaktadır. Türkiye’de 20 yaş üzeri gençlerin %80-90’ının Hepatit A antikoru taşıdığı belirlenmiştir.

HEPATİT A HASTALIĞININ BELİRTİLERİ:

• Aşırı halsizlik, kırgınlık, çabuk yorulma
• Grip benzeri belirtileri (ateş, titreme, ishal)
• İştahsızlık
• Bulantı, kusma
• Sarılık(ciltte ve gözlerde sararma)
• İdrar renginin koyulaşması(demli çay rengi)
• Dışkı renginin açılması
• Karın ağrısı, baş ağrısı
• Eklem ve kas ağrısı
Bu belirtilerin hepsi birlikte olabileceği gibi hiçbiri görülmeden sessiz olarak da hastalık ortaya çıkabilir. Hastanın yaşı arttıkça hastalık daha şiddetli geçer, küçük çocuklarda belirti vermeyebilir. Genellikle 3–6 hafta sürer, ancak bazı kişilerde altı aya uzanan, gittikçe kötüleşen ve tekrarlayan durumlar olabilir.
Hastalık 1–2 haftada en ileri dereceye gelir,2–4 haftada geriler. Belirtiler bir aydan kısadır.
Tanı anamnez, fizik muayene ve laboratuar bulgularıyla konur. Karaciğer fonksiyon testleri normal değerlerin üzerinde çıkar.

HEPATİT A NASIL BULAŞIR?

Hepatit A kişiler arası temas, hastalığı geçirmekte olan kişilerin dışkısında bulunan mikropların sulara karışması ve bu sular ile yıkanmış yiyecekler ile bulaşır. Hastalık etkeni vücuda ağız yolu ile alınır. Hijyenik olmayan şartlarda üretilmiş gıdalar, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, çiğ veya az pişmiş yiyecekler, iyi dezenfekte edilmemiş yüzme havuzları, çocukların toplu halde bulundukları kreş ve okullar bulaşma için uygun koşullardır.
Hasta hastalanmadan 2 hafta önce ve iyileştikten bir hafta sonrasına kadar bulaştırıcıdır.
Hastalık sağlık koşullarının kötü olduğu, aşırı kalabalık ortamlarda yaşayan kişilerde daha fazla görülür. Ayrıca hastalığı belirti vermeden
geçiren çocuklar da hastalığın yayılmasında sessiz birer kaynaktır.

HEPATİT A’DAN KORUNMA YOLLARI:

 Ellerin sık sık yıkanması gerekir.
 Temizliğinden emin olunmayan musluk suyu içilmemelidir, bu sudan
oluşan buz kullanılmamalı, dişler bu su ile fırçalanmamalıdır.
 Soyulmamış meyvelerin, salataların, haşlanmış sebzeleri yıkanmadan yenmemesi ve çiğ deniz mahsullerinden sakınılması gerekir.
 Sokakta satılan ve temizlik kurallarına dikkat edilmeden üretilen yiyecek ve içeceklerin yenmemesi gerekir.
 Hastalık mikrobu bulaşmış araç gerece temas edilmemeli, dezenfekte edilmeden kullanılmamalıdır.
 Yüksek risk taşıyan kişilere Hepatit A aşısı yapılmalıdır.

EVDE HEPATİT A’LI HASTAYA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER:

Hasta yaşadığı ortamdan uzaklaştırılmamalı ancak diğer korunma yöntemlerine ilave olarak kullandığı eşyalar ayrılmalı, ayrı yıkanmalı, tuvaletler sık sık çamaşır suyu ile temizlenmeli, hastanın eşyaları sıcak sabunlu su ile dışkı ve kan bulaşmış olan eşyalar ise sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkanmalıdır. Hasta olan kişi kesinlikle yemek yapmamalıdır.

HEPATİT A’NIN TEDAVİSİ:

Hastalık belirtisi varsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Normal şartlarda hastalık hasar bırakmadan kendiliğinden iyileşir. Hastalık geliştiğinde tedavi hastayı desteklemeye yöneliktir. Hastanın dinlenmesi, protein ve karbonhidrattan zengin, yağdan fakir bir diyet uygulaması önerilir. Hasta olan çocukların bulaştırıcı dönemde okula gitmemesi gerekir.

HEPATİT A AŞISI NASIL UYGULANIR, KİMLERE YAPILMALIDIR?

Aşı iki yaşından sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Çocuklar için 6–12 ay ara ile 2 doz, yetişkinler için tek doz aşı yeterli korumayı sağlar. Aşı yapıldıktan 15 gün sonra etkili olur. Aşının koruma süresi 20 yıldan fazladır.
Yüksek risk taşıyan bireyler aşılanmalıdır. Bu kişiler;
 Hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yaşayanlar ve bu bölgelere seyahat edenler
 Çocuk yuvaları, kreşler ve okullarda çalışanlar
 Bakım evlerinde kalan kişiler ve burada çalışan personel
 Sağlık çalışanları, laboratuar personeli
 Askeri personel
 Hapishanede bulunanlar ve burada çalışanlar
 Aşçılar ve gıda sektöründe çalışanlar

İshal Nedir?
İshal kısaca sulu dışkı yapmak demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma
( günde 3 kezden fazla ) ile kendini gösterir. Çocukluk çağında en sık 0–5 yaş döneminde ishal görülür.

İshalin nedenleri?
• Mikroplu besinlerin yenmesi
• Ham meyvelerin aşırı miktarda yenmesi,
• Yağlı yiyeceklerin bol tüketiliyor olması,
• Bozulmuş yiyeceklerin yenmesi(tavuk v.b)
• Heyecanlanma, üzüntü, korku, stres gibi durumlar da ishale neden olabilir
Çocukluk çağında ishal yaz aylarında daha sık görülür ve genellikle mide ve barsakları etkileyen mikroplar ile meydana gelir
Genel olarak şiddetli ishali olan, kanlı ishal yapan ve yüksek ateşi olan çocukların ishalleri daha önemlidir.
6 aydan küçük çocuklarda görülen her türlü ishal önemlidir ve bu çocuk en kısa sürede hekim tarafından görülmelidir.
İshaldeki en büyük tehlike sıvı kaybıdır.

İshalin belirtileri nelerdir?
1. Başlangıçta, kramp tarzında karin ve mide ağrıları,
2. Bazen kusma,
3. Bol bol sulu ve balgamlı gaita (diski),
4. İlerledikçe bas ve kas ağrıları,
5. Zaman zaman ateşlenme görülebilir.
İshal olan çocuğun gözleri ve bıngıldağı çöker, dudakları ve ağzı kurur, daha seyrek ve koyu idrar yapmaya başlar, ağlarken gözyaşı akmaz ve uykuya eğilimi olmaya başlarsa önemli derecede sıvı açığı var demektir. Bu durumdaki çocukların acilen sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Bunların dışında dışkısında kan olan, sık kusan, karın ağrısı ve yüksek ateşi olan çocukların da kısa sürede hekime götürülmeleri gerekir. En önemli belirti, dışkılama sayısının artması ve dışkı vasfının değişmesidir. Dışkı, cıvık, patates püresi görünümünde olabileceği gibi, sümüksü ve iltihaplı veya su gibi olabilir Bu tip ishallerin en ciddisi ve hayatı tehtid edeni ise dışkının pirinç suyu görüntüsü olarak mevcut olur.
Dışkılamadan sonra tam rahatlayamama da bir diğer belirti olabilir. Dilin kuruması, cildin parlaklık, nem ve yumuşaklığını kaybetmesi, gözlerin göz çukuruna çökmesi gibi belirtiler, su kaybının işaretleridir

İshal olunca ne yapmalıyız?
İshalle kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin mümkünse ağız yoluyla geri konması, beslenmenin sürdürülmesi, zamanında sağlık kuruluşuna götürülmesidir. Çocuklarda görülen ishal vakalarının büyük çoğunluğu hafif - orta derecede ishal vakalarıdır ve bu çocuklar evde tedavi edilebilir. Hafif ishal vakalarında ishale rağmen çocuk iyi görünür, inatçı kusma ve ateş yoktur. Bu durumda daha sık normal su verilmesi, anne sütü veya mamaya devam edilmesi ve çocuğun susuzluk bulguları bakımından izlenmesi yeterlidir.
Orta derecedeki ishal vakalarında çocuklar huzursuzdur ve çok susarlar. Bu durumdaki 6 aylıktan büyükse evde ishal paketleri kullanılarak tedavi edilebilirler. Daha önce bahsedilen susuzluk belirtileri olan çocukların ise sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.
Evde ishal tedavi için sıvı hazırlanırken hazır paketlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde hazırlanan sıvıları çocukların bazısı sevmeyebilir. Bununla birlikte sıvı kaybı olan çocukların tatsız olmasına rağmen ishal sıvılarını içtiği gözlenmiştir. Sık kusan çocuklara her 1–2 dakikada 1 çay kaşığı (5 ml. ) olacak şekilde sıvı verilebilir. Genellikle sıvı ve elektrolit ihtiyacı karşılanan çocukların kusması bir süre sonra düzelir.

Diyet
Daha önce belirtildiği gibi ishal tedavisinde en önemli ilke beslenmenin sürdürülmesidir. İdeali çocuk ishal olmadan önceki beslenme düzeninin sürdürülmesidir. Bu nedenle anne sütü alanlar anne sütüne, inek sütü veya mama alanların bu besinler verilmeye devam edilmelidir. Bununla birlikte ishal sırasında verilebilecek en uygun besinler pirinç, patates, ekmek yoğurttur. Yağlı besinler, çay, meyve suyu, kola gibi çok şeker içeren içeceklerden sakınılmalıdır. Eski inanışın tersine ishal sırasında çocukları aç bırakmak yanlış ve zararlı bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. İshal diyeti nasıldır? İshali olan kimselerin düzelene kadar posasız ve yağsız gıdalar alması gerekir. Yani sebze ve meyveler, kuru yemiş, çikolata, kızartmalar gibi gıdalar alınmamalıdır. Yağsız makarna, yağsız pirinç lapası, haşlanmış patates-patates püresi, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte yenebilir. Ayrıca bol miktarda içecek alınmalıdır.

İshal nasıl önlenebilir?
Kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi, kişisel temizliğe dikkat edilmesi, özellikle ellerin her yemekten önce ve sonra yıkanmasıdır. Kullanılan ve içilen suların klorlanmış olması çok mikrobun yaşamasını önler. Şüpheli suların, şüpheli olmasa bile salgın olduğu bilinen yerlerdeki suların kaynatılarak kullanılması gereklidir.
Yeni doğan ve süt çocuklarında ishal daha kolay oluşur ve daha ağır seyir izler. Bebek ve çocukların bakim ve beslenmesinde kişisel ve ev hijyeninin çok önemli olduğu dile getirilerek, 6’nci aydan sonra anne sütüne ek olarak gıda alan bebekler için kullanılan araç gereçlerin temiz tutulması, el temizliğine özen gösterilmesi ve bebeklerin besinlerini hazırlarken kaynatılıp soğutulmuş içme suyu kullanılması gerekmektedir. Ciddi İshal vakaları tedavi edilmediğinde bebek ölümlerine neden olur.

BARSAK KURTLARI
Parazit hastalıkları vücudumuza dışarıdan giren bazı canlıların bizde yarattığı rahatsızlıklardır.
Genellikle ağır hastalığa yol açmazlar ama yaşam kalitesini bozarlar.
Nasıl bulaşırlar?

Kirli sulardan, parazit bulaşmış sebzelerden, toplu yerlerde bulunan musluklardan, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan ve hasta hayvanlardan geçebilir.

Belirtileri Nelerdir?

• En dikkat çekici belirtisi, bilhassa geceleri olan makat kaşınması, akıntı ve popoda kızarıklık(kıl kurdu)
• Hiç salya akıtmayan çocukta salya akması, huzursuzluk, uykusuzluk
• Burun kaşıntısı
• Karın ağrıları, gaz sancıları, geçici ishaller,
• Her zamankinden daha kokulu, daha yumuşak dışkılama
• İştahsızlık veya aşırı yeme (ama kilo alamama),
• Sabah mide bulantıları,
• Dil kenarında kabartılar
• Diş gıcırdatma, ağız kokusu
• Vücutta kaşıntılı döküntüler ve ağız çevresinde soluk bölgeler.
• Kurt nadiren dışkının yüzeyinde görülür.

Ayrıca;
Parazitin cinsine bağlı olarak; uzun süreli parazite maruz kalınca; kansızlık, barsak tıkanması, büyümede gecikme, akciğer belirtileri, karaciğer-dalak büyümeleri, hatta ağır organ hasarları bile olabilir.

Yukarıdaki şikayetlerin birkaçı birlikte bulunan veya biri şiddetli şekilde bulunan bir kişide dışkıda parazit aranması, makata bant uygulanarak yumurtaların aranması gibi tetkiklere başvurulur. Sonuç negatif çıksa da, parazit olasılığı yüksek görülüyorsa tahlil defalarca (örneğin üç gün üst üste) tekrarlanabilir. (Paraziti yakalamak her zaman mümkün olmayabiliyor.)

Tedavi
Tedavide parazitine göre değişen ilaçlar vardır. Bazılarının karaciğere veya başka organlara etkisi, ciddi zararları olabileceğinden tam teşhis konduğu zaman, gerektiği gibi kullanılmalıdır.
Bazı parazitlerde tüm aile bireyleri aynı zamanda ilaç kullanmalıdır.
Barsak Kurtlarında Ne Önlemler Alınabilir?

1.Barsak kurtlarından kurtulmanın en iyi yolu bütün aile fertlerinin temizlik kurallarına uymaları ile sağlanır Özellikle el temizliği çok önemlidir. Yemeklerden önce-sonra, tuvaletten sonra,yiyecek bir şey hazırlarken ellerin yıkanmasına dikkat edilmelidir.

HİJYENİK EL YIKAMA NASIL OLMALI?
- Ellerinizi su ile ıslatın.
- Sıvı sabunu avucunuzun içinde iyice dağıtın.
- Her iki elinizde de parmak içlerini iyice ovuşturun.
- Her iki elin parmak uçlarını da yıkayın.
- Sağ el yardımıyla sol, sol el yardımıyla sağ el baş parmağınızı yıkayın.
- Ellerinizi kuruladıktan sonra, musluğu elinizi kuruladığınız kağıt havlu yardımıyla kapatın.

2.Kıl kurdu gibi bazı parazitlerde yumurtalar döküldüğünden çarşaf-çamaşırı kaynatmak, çok iyi ütülemekte tedavinin bir parçasıdır.

3.Çocuklarınızda kıl kurdu olduğu zaman yatakta herhangi bir şey yemelerine izin vermeyiniz.

Bağırsak kurtlarından korunmak için belirli temel temizlik kurallarına uyulmalıdır:

• Çocukların tırnakları her zaman kısa ve temiz olmalı.
• Tuvalet temizliğinde makata dokunulmamalı, sadece tuvalet kağıdıyla temizlik yapılmalı, taharetlenme ondan sonra önden arkaya doğru yapılmalı, çocuklara da öğretilmelidir.
• Tuvaletten çıktıktan sonra elleri iyice sabunlanmalı
• Bir şey yemeden önce veya yemekten sonra eller yıkanmalı
• Bebek bakan kişi de tuvaletten sonra, yemekten önce, bebeği beslemeden önce ve altını temizledikten sonra ellerini sabunla yıkamalı.
• Temiz olmayan sular içilmemeli
• Bebeklere kaynatılıp soğutulmuş su verilmeli.
• Sebze ve meyveler iyice yıkanmadan yenmemelidir.
• Yiyecekler kapalı yerlerde tutulmalı; sineklerden korunmalı.
• Çocuklara dışardan açık yiyecek alıp yememesi gerektiği öğretilmeli.
• Çöpler kapalı kutularda saklanmalıdır.
• Şüpheli sular içilmemeli, kaynatılmalı, az pişmiş-pişmemiş et yenmemelidir.
• Çocukların toprakla oynadığında ellerini ağızlarına götürmeleri engellenmeli
• Musluklarla fazla temastan kaçınılmalı, toplu yerlerde de, evlerde de mümkün olduğunca az dokunulan tipte musluklar ve sabunluklar ve sıvı sabun tercih edilmelidir.
İ.Ü.FNHYO ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.

_________________

Cahil bize dinsiz demiş sevgidir dinimiz bizim...!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Sağlık Köşesi Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye