Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Kim demiş 'Arkadaşlarla dans edilmez' diye?

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Fidan

MesajTarih: Cum Ksm 16, 2007 7:08 am    Mesaj konusu: Kim demiş 'Arkadaşlarla dans edilmez' diye? Alıntıyla Cevap Gönder

Kim demiş 'Arkadaşlarla dans edilmez' diye?

Dün VATAN'da Dilek Önder demişti aslında. Ondan önce de Konyalı bir imam... Ve ben imama değil ama dilek Önder'in söylediklerine şaşırdım açıkçası. Özellikle de dansa önem veren, ayrıca çok seven biri olduğum için şaşırdım ve okuyucu olarak da tepkimi duyurmayı düşündüm.

Önder söz konusu imamın "Düğünlerde dans etmek yataktaki zinanın ayakta yapılmış halidir ve günahtır" sözüne itiraz etmediğini belirterek başlamıştı yazısına.

Sonra da "İki insan niye dans eder? Samimi olalım; arkadaşla dans edilir mi?" sorularını sorarak şöyle devam etmişti:

"Taraflardan en az biri iyi niyetli değildir... Eninde sonunda mutlaka ayakta ya da yatakta zina yapmak istiyordur. Akşam yemeği gibi bir durum yani... Ya da bir nevi ön sevişme... Galiba imam haklı. Dansın kendisi seksi zaten (...) O ana kadar kötü niyet yoksa bile danstan sonra olur. Şeytan dürter..."

Şimdi, içeriği ne olursa olsun bir meslektaşın görüşüne saygı duymak gerekir. Hele de bir köşe yazarının yazdıkları yalnız kendini bağlar. Ama "eleştiri"ye veya "karşı görüş"e de açıktır.

Ben diyorum ki şeytan insanı sık sık dürtebilir. Eğer her dürtüldüğünüzde onun isteğine uyacaksanız yandınız zaten... O zaman size bahşedilmiş olan beyninizin, mantığınızın, aklınızın hiçbir önemi, sizin de bunlara sahip olmayan canlılardan hiçbir farkınız kalmaz.

Örneğin; şeytan sizi dans etmeden de, masanızda oturuyorken de, işinizin başındayken de dürtebilir, hemen "Tamam, emrindeyim" mi diyeceksiniz?

Bir akşam yemeği veya dans ancak niyetiniz zaten baştan bozuksa, kendinizi kontrol etmek gibi bir isteğiniz de yoksa sonunda başka gelişmelere kapı açabilir (ki istedikten sonra bir bakışla, bir konuşmayla da aynı noktaya gelmek mümkündür). Arkadaşla veya arkadaşlarla yenilen yemek ya da yapılan dans ise eğer arkadaşlığın anlamını biliyorsanız bundan çok farklıdır ve asla cinsellik içeren duygulara yol açmaz.

Hele de meşhur imamın dediklerinin lafı bile edilemez. Neden edilemez, çünkü buna inanıyorsanız zaten kadınla erkek arasında arkadaşlığın olamayacağına, yeryüzünde, dans eden milyonlarca kadın ve erkeğin de dans değil zina yaptığına inanıyorsunuz demektir ki, aslında bundan daha çağdışı, daha abuk bir iddia da olamaz.

Oluyorsa o zaman bütün kadın-erkek arkadaşlıklarının seksle bitmiş ve bitiyor olması gerekirdi, var mı böyle bir durum?

Varsa onu anlatmaları lazım...

Bunları söylemekle 11 Eylül'de rol alan El Kaide militanının "Bin Ladin bana 'Kafirler gibi davran, laik gibi görün' dedi" sözleriyle "kafirle laiki özdeşleştirmesi" arasında, birbiriyle alakasız kavranılan birleştirmek ve anlamsız genellemeler yapmak arasında pek fark yoktur.

Yani demek istiyorum ki, hepsi aynı kapıya çıkar; "yanlış"a... Her kavramın çarpıtıldığı, takiyelerle insanların saf yerine konduğu, aldatıldığı bir dönemde bundan da ciddi olarak kaçınmak gerekir.

Polemik yaratmak açısından iyi bir konuydu ama bu nedenle kutlanmaya değer.

Dilek önder tam olarak kastetmemişse bile (ki inanmak gerçekten zor) dikkat çekiciydi yazdıkları, kendine göre amaca ulaşmış saydır!

Ruhat Mengi
Vatan GAzetesi
11.07.2006
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız