Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
Hanedan hortlatıcı TRT!

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
NurtenKayıt: 14 Ksm 2007
Mesajlar: 23

MesajTarih: Cum Ksm 16, 2007 6:41 am    Mesaj konusu: Hanedan hortlatıcı TRT! Alıntıyla Cevap Gönder

Hanedan hortlatıcı TRT!


TBMM 1922 yılında saltanatı kaldırdı. Böylece padişahlık olayına son nokta konuldu.

Osmanlı hanedanı da Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra, 1924 yılında sınırdışı edildi. Son padişah Vahdettin zaten vatana ihanet etmiş ve 1922’de bir İngiliz zırhlısına binerek yurtdışına kaçmak zorunda kalmıştı.

Atılan bu önemli adımlarla Türk milleti padişahların kulu olmaktan çıkarıldı, Cumhuriyet rejiminin vatandaşı oldu.

Hanedan mensuplarına yıllar sonra af getirildi. İsteyenler sade vatandaş kimliğiyle Türkiye’ye yerleşti. Çoğu dışarıda kaldı.

Burada bir gerçeği de yazalım. İptal edilen, son verilen Osmanlı hanedanı, Cumhuriyet rejimi aleyhine çalışma yapmadı. Sessiz sedasız oturdular. Ne yapmaları mümkündü ki!.. Karşılarında Mustafa Kemal Atatürk isimli bir dev ve bütün dünyaya örnek olan Türkiye Cumhuriyeti vardı.

Aradan uzun yıllar geçti. Şimdi geldik 2006 yılına. Bu konularda artık geriye dönüş yok. Bunu bile bile, bazı çevreler ve devlet kurumları şimdi bile "Osmanlı ve hanedan özlemiyle" yanıp tutuşuyor. Bunların başında bugünkü TRT yönetimi geliyor.

Türkiye’de yüzlerce televizyon kanalı var. İçlerinde en az izlenen, programları en az rağbet gören TRT. Bu kurum ayrıca batık ve maaşları bile zor ödeyebilen durumda.

Bu kurumu günümüzde Ali Güney isimli bir köy imamı, genel müdür vekili olarak yönetiyor! Ekibiyle birlikte tamamen AKP’nin adamı. TRT’yi hükümet borazanı yapmayı başaran (!) ve yayıncılıkla ilgisi olmayan biri.

* * *

Ülkemizin başka hiçbir konusu kalmamış gibi, TRT şimdi dizi hazırladı.

"Osmanlı’nın sürgünü. Bir hanedanın vatansız kalışı."

(Dizinin adını önce Son Osmanlılar koymuşlardı. İsim ve içerik Murat Bardakçı’nın kitabından apartma idi. Bardakçı protesto çekti, değiştirmek zorunda kaldılar.)

Amaç hanedanı gündemde tutmak, padişahlığı anımsatmak. İki gece önce bu dizi nedeniyle Dolmabahçe Sarayı’nda görkemli bir resepsiyon düzenlendi. Hanedan mensupları bir araya getirildi.

Kadın erkek, çoluk çocuk... Bazıları Türkçe bilmiyordu, pek çoğu Türk vatandaşı değildi!

Bizim medyanın deyimiyle "prensler, prensesler, şehzadeler" buluştu.

Yok bayım, o günler artık çok geride kaldı. Bu ülkede kökeni ne olursa olsun hanedan, prens, prenses, şehzade mehzade yok ve olmayacak.

* * *

Ben bu yazımda başka bir konuya değinmek istiyorum. Bizim TRT ile Osmanlıcılık (!) arasındaki ilişkiye. Elimde TRT’nin her ay yayınladığı "Radyo Televizyon" isimli derginin Eylül 2006 sayısı var. Bu dizi sayfalarca öyle tanıtılıyor, öyle anlatılıyor ki, bilmeyen biri Osmanlı hanedanına acır, onlara yapılan haksızlık (!) nedeniyle ağlamaklı olur. Hanedan, devletin dergisinde yazı ve fotoğraflarla, öve öve, acındıra acındıra bitirilemiyor.

Bunu yapan, devletin kurumu. Cumhuriyet rejiminin TRT’si. Ama onlara örneğin bir Atatürk belgeseli ısmarlasanız gülüp geçerler.

* * *

Şimdi burada TRT’ye soruyorum. Dolmabahçe’de düzenlenen görkemli resepsiyona yurtdışından ve Türkiye’den çağrılan 100’den fazla hanedan mensubunun yol ve otel parasını, ziyafet masraflarını kim örgütleyip ödedi?

Devlet kurumları, saray resepsiyonundan para aldı mı? Almadıysa niçin!

(Parantez açıyorum. İstanbul Valisi de ziyafete katıldı ve bir şehzadeye üzerinde Osmanlı tuğrası bulunan bir vazo armağan etti. Bravo!)

Dizinin maliyeti ne kadar? Beş kuruşa muhtaç TRT bu parayı nereden buldu?

Bu yakışıksız olaya alet olmayan birileri de vardı. Örneğin, "hanedanın" en yaşlı üyesi Osman Ertuğrul (95) ve Neslişah Osmanoğlu (85) İstanbul’da oldukları halde protesto edip gelmediler.

* * *

Ne acıdır ve ne günlere kaldık!.. Osmanlı hanedanını hortlatmaya, acındırmaya kalkışan kurum devletin TRT’si.

Osmanlı’yı yeniden hain Vahdettin’in yaşayıp kaçtığı Dolmabahçe’ye -bu kez resepsiyonla- döndürmeyi başaran yine TRT.

Köy imamı yönetiminde hızla yol alıyorlar! Ellerinden gelse daha fazlasını yapacaklar ama bizler, milyonlarca Cumhuriyet evladı buradayız.

Bu arada TRT’ye bir soru sorayım, araştırıp haber yapsınlar. Acaba bu resepsiyona katılan bazı hanedan mensupları devlete karşı "miras davası" açma hazırlığı yapıyor mu? "Atamız padişahlardan kalan malı mülkü ve ziynet eşyalarını bize verin" demek için çalışmalar başlatıldı mı?

İmam genel müdürün TRT’si için güzel bir haber olur!

Emin Çölaşan
22.09.2006
Hürriyet Gazetesi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale Hikaye Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye