Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu
website statsSİVAS HAFİK İNKÖY FORUMU

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 
İki gençlik dramı

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Okan Doğan

MesajTarih: Prş Ksm 15, 2007 11:43 am    Mesaj konusu: İki gençlik dramı Alıntıyla Cevap Gönder

İki gençlik dramı
1. Liseli aşkı cinayetle noktalandı. 2. Kız kaçıran ağabeyi için ‘berdel’ oldu

Lise öğrencisi hamile kaldığı sınıf arkadaşı tarafından öldürüldü
Lise 2’nci sınıf öğrencisi Meltem Adıgüzel, bundan 6 ay önce bir sabah okuluna gitmek üzere çıktığı evine bir daha dönmemişti. 17 yaşındaki Meltem’den ilk haber 1 hafta sonra alınabildi; genç kızın okul çantası, cep telefonu yol kenarında bulundu. Adıgüzel ailesi günlerce umutla bekledi. Ancak Manisa’nın Salihli İlçesi’ndeki olayda 36 gün sonra gelen acı haber aileyi yasa boğdu. Meltem’in cesedi, Karaağaç Köyü yakınlarında gömülü olduğu topraktan çürümüş halde çıkarıldı.

Otopsi sonucunda anlaşıldı ki Meltem Adıgüzel iple boğularak öldürülmüştü. Ve 3 aylık hamileydi. Genç kızın cenazesinin gözyaşları arasında toprağa verilişinden sonra, Meltem’le aynı okulda okuyan erkek arkadaşı İ.S. katil zanlısı olarak gözaltına alındı.

DNA testleri İ.S.’nin, yani liseli sevgilisinin Meltem’i hamile bırakan kişi olduğunu da ortaya koydu. İ.S. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki ifadesinde suçlamaları kabul etmemesine karşın cezaevine konuldu. Meltem Adıgüzel’in acılı annesi Sevinç Adıgüzel ve babası Mustafa Adıgüzel, aylar sonra da olsa kızlarının katil zanlısını yakalanmasının acılarını biraz olsun hafiflettiğini belirtti.

Berdel çocukları
Berdel çocuklarının, kaderi 7 ay önce yazıldı. Aslında bir başkaldırışın, bir isyanın hikayesiydi bu... İki çocuğu zorla dünyaevine sokan olay, 17 yaşındaki bir genç kızın geleneklere karşı koyan isyanına uzanıyor. A.A. dayısının oğluyla evlendirilmek istenirken ailesine karşı geldi ve başka bir köyde yaşayan sevdiği çocuğa, F.K.’ya kaçtı. Ve iki aile arasında kız kaçırma nedeniyle husumet başladı. Bunun üzerine aile büyükleri düşündü, taşındı ve bir karara vardı. Berdel (yani karşılıklı kız alıp verme) geleneği hayata geçirilecekti... Pazarlıklar başladı. Ataç ailesi, Kaçar ailesinden kaçırdıkları kızlarına karşılık oğullarıyla evlendirilmek üzere bir kız istedi. Yetmedi, üzerine de 10 bin YTL para verilmeliydi ki iki aile arasındaki husumet kan davasına dönüşmesin.

Kaçar ailesi, barışın sağlanması için 17 yaşındaki kızları H.K.’yı Ataç ailesinin oğullarına vermeye razı oldu. Ve iki çocuk kaderlerine boyun eğdi. Diyarbakır’da ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi olan 14 yaşındaki M.A, ile 17 yaşındaki H.K. rızaları dışında ailelerin isteği doğrultusunda imam nikahı ile evlendirildi.

14 yaşındaki M.A. ailesinin “Onlardan biz de bir kız alacağız” diye inat yaptığını, çok direnmesine rağmen ailesini ikna edemediğini anlatıyor. “Okuyup öğretmen olmak ve sevdiğim kızla evlenmek isterdim” diyen M.A.’ya göre berdel cahillik: “Evlendiğim kız için de çok zor oldu. Onun da bu olayda suçu yok. Karşı çıksaydık kötü olaylar yaşanırdı. Geri dönüşü yok artık. Bu bana çok yanlış geliyor.”

Zorla evlendirilen kız çocuğu H.K. ise babasının “Seni verdik, üstüne de 10 bin YTL verdik” diye sitem ettiğini söylüyor: “Babam bana ’Bizim hiç hatırımız yok mu?’dedi, ben de onları kıramadım. Kabul etmesem birbirlerini öldürebilirlerdi. Barışmak için bizi evlendirdiler. Aslında 25 yaşına kadar evlenmek istemezdim. Hayallerim vardı. Ama hepsi boşa gitti. Aileme bazen çok kızıyorum. Hatta bazen evlerine gitmek bile istemiyorum.”

Vatan Gazetesi

19.10.2006

Baba biz Bektâşiyük
Pek durur Bektâşiyük
Her gelen bir taş urur
Burda mihenk taşıyük
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yahoo Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Hafik İnköy Sosyal ve Kültür Dayanışma Derneği Forumu Forum Ana Sayfa -> İnköy Genel Forum Tüm zamanlar GMT -2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız