*
 Giriş sayfası yap Forum Gazete Manşetleri    İletişim ( Bize Ulaşın )

  * GÜNÜN SÖZÜ *  

* YENİ RESİMLER*

İNKÖY KÖYÜ

RESİM & SLAYT

MÜZİK

VİDEOLAR

SİVAS & İLÇELERİ

KÜLTÜREL

*    SON DAKİKA   *
LEYLA YARE TÜRKÜLER Web Sitesine Giriş için Tıklayınız...
* PİYASALAR *
* GEREKLİ LİNKLER*

who's online

Sivas Hafik İnköy'de Ağaç Kesimine Köylülerden Tepki!
SİVAS'ın Hafik İlçesi'ne bağlı İnköy'de Orman İşletme Müdürlüğü'nden ağaç kesim ihalesini alan kişilerin köy yakınlarındaki kuru ve hastalıklı ağaçlar yerine, sağlam ağaçları kesmesi tepki çekti. Köylüler bu olayın durdurulması için imza toplayarak ilgili yerlere başvurdu. İnköy'ün ormanlık arazisindeki hasta ve kuru ağaçların kesilmesi için Orman İşletme Müdürlüğü'nden ihaleyle alan Adanalı Mustafa Geç'in çalıştırdığı işçilerin köydeki sağlam ve yaş ağaçları kestiğini iddia eden köylüler tepki gösterdi.

* Video Görüntüsü *
Sivas Hafik İnköy'de Ağaç Kesimine Köylülerden Tepki!

SİVAS'ın Hafik İlçesi'ne bağlı İnköy'de Orman İşletme Müdürlüğü'nden ağaç kesim ihalesini alan kişilerin köy yakınlarındaki kuru ve hastalıklı ağaçlar yerine, sağlam ağaçları kesmesi tepki çekti. Köylüler bu olayın durdurulması için imza toplayarak ilgili yerlere başvurdu.

İnköy'ün ormanlık arazisindeki hasta ve kuru ağaçların kesilmesi için Orman İşletme Müdürlüğü'nden ihaleyle alan Adanalı Mustafa Geç'in çalıştırdığı işçilerin köydeki sağlam ve yaş ağaçları kestiğini iddia eden köylüler tepki gösterdi. Kesimin bir an önce durdurulmasını isteyen köylüler ilgili yerlere şikayette bulundu. Muhtar Barış Akpur, kendilerine kuru ağaçların kesileceğinin söylendiğini anlatıp, "İşe başlandığı zaman tam aksine yaş ağaçların kesimi başladı. Kesimin durdurulmasını istiyoruz. Kesimin durdurulması için eğer yetkili mercilerden bize olumlu bir yanıt verilmezse biz köy halkı olarak kesime karşı çıkacağız. Gerekirse sabah akşam ormanımızı bekleyeceğiz. Çünkü orman 5 senede 10 senede yetişen bir alan değildir. 150- 200 senede yetişen ağaçları biranda yok etmek hem çevreye hem de ülkeye zarar verir" dedi.

Köyün eski muhtarı Seyit Güler ise "Ben bu Ormana 27 sene hizmet verdim. Bir komşu gidip bir çalı getirseydi 10 lira ceza verirdim ki ormanımız tahrip olmasın. Biz bu Ormana böyle bir şeyler yapsaydık bugüne gelmezdi. Bu rasgele kesim durdurulmazsa köylüler olarak biz karşı çıkacağız" dedi.

İSTANBUL’DA İMZA KAMPANYASI

Köy ormanındaki kesimin durdurulması için İstanbul’da yaşayan İnköylüler de imza kampanyası başlattı. İnköylü olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Müfettişi Leyla Ünver, “Bu kesim işlemine ait ihale işlemlerinin ve kesilen ağaçların yerinde incelenmesini istiyoruz. Çünkü, orman kesim işleminde amaç öncelikle kuru ve varsa hastalıklı ağaçların kesilmesidir. Bu da ormanın gelişmesi amacı ile yapılır. Bu amaçla kesilecek ağaçların yetkili ve uzman kişilerce işaretlenmesi gerekir. Ancak kesimi haftalardır sürdürülen bu ağaçların işaretlenmesi ne zaman yapıldı? Kesim sırasında ormana gittiğimizde böyle bir çalışmanın yapılmadığını gördük. Daha da acısı 100-200 yıllık çam ağaçlarının ve yaş palamudun kesilmiş olduğunu gördük.Üstelik çam ağaçları en zor yetişen ağaçlardır. Köyümüzün de yer aldığı o coğrafi bölge tümüyle bozkırdır. Orman o bölge için çok çok değerlidir. Sadece İnköy’ün değil tüm o bölge halkının akciğerlerine vurulan baltaların durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.” dedi.

Ünver, bu konuda köylülerin bilgilendirilmediğini, yıllarca korunan ormanların arazi kadastrosu yapıldıktan sonra kesilip talan edilmesine izin verildiğini iddia ederek, “Orman Kanununun köylüsüne sağladığı hakların ne olduğu konusunda köylünün bilgi ve bilinçlenmesi yapılmadan ve bu kanunun gerekleri yerine getirilmeden yangından mal kaçırır gibi sahip olduğumuz ve bu güne dek koruduğumuz hazinemizi hangi hakla talan ediyorlar. Devletin orman köylüsüne yasa gereği sağladığı, yol-okul-köy konağı, ev yapımı ve diğer yardımların yapılması neden sağlanmıyor. Yolumuzu, köy konağımızı ve diğer eksiklerimizi biz sahip olduğumuz ormanımızdan sağlayabilirdik, Yasal olarak da İnköylüler’in hakkı bu. Ancak gelip elimizden sessizce alan bu uygulamanın hemen durdurulmasını ve bu uygulamayı yapanlardan hesap sorulmasını istiyoruz. Bu konuda İstanbul’da bulunan İnköylüler imza kampanyası başlatıldı. Ormanımızın sağladığı oksijenden, yağmurdan, doğal güzelliklerden faydalanan komşu köylerde bize destek veriyorlar. Topladığımız imzaları ve fotoğrafları yetkililere sunacağız. Her gün çölleşen ülkemizde gözümüz gibi koruduğumuz ormanın denetimsiz kesilmesinin hesabının sorulmasını istiyoruz” diye konuştu.

(Doğan Haber Ajansı)

* BASINDA *

  • Sivas Olay Gazetesi Haberi için Tıklayınız!>>

  • *** RESİMLER ***    İletişim İçin
    info@inkoy.com      ©      hafikinkoy@hotmail.com

    Copyright © 2006  - 2012  www.inkoy.com  All rights reserved.
    En iyi görüntü için: Internet Explorer 5.0+ ve  1024x768 ekran çözünürlüğü gerekir.